My Board

Tam Versiyon: Besyo Online | Besyo & Spor Bilimleri
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Besyo Nedir? Birçok üniversitede bulunan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü olarak bilinmektedir. Besyo Açılımı Nedir? Eğitim süresi ise 4 yıllıktır. Bu okul içerisinde sadece spor yönetimi bölümü iki yıllıktır. Bu bölüme girmek için ise yetenek sınavı olmamaktadır. TYT sınavında almış olduğunuz puanla eğitim görebilirsiniz. 2 yıllık bölüm dikey geçiş sınavı ile kazandığınız takdirde dört yıl olarak tamamlayabilirsiniz. Bu üniversitenin amacı ülkemizin ihtiyacı doğrultusunda, Beden Eğitimi Öğretmeni ve Spor Yöneticisi veya Antrenör yetiştirmektedir. Günümüz şartlarında besyo olarak bilinen bu okullarımız spor bilimleri fakültesine de dönüşmektedir. 
 
Besyo Taban Puanları nelerdir?
TYT sınavı ile besyo okuyabilmeniz için Temel yeterlilik sınavında başarılı olmak ve en az 150 ile 180 arasında puan almanız şarttır. Birkaç üniversite ise 180 barajını uygulayamakta iken bazıları da daha yüksek puan koymaktadır. Bu yüzden besyo okumak istiyorsanız iyi bir puan almanız gerekiyor. Öğretmenlik bölümünde okuyacaksanız sıralama da ilk 800.000 kişinin arasında iyi bir sırada yer almanız gerekmektedir. Besyo okuyabilmeniz için yetenek sınavına girmeniz şartlardan birisidir. 
 
Birden Fazla Üniversitenin Yetenek Sınavına Girebilirmisiniz?
Elbette girebilirsiniz.  Üniversitenin yetenek sınavı tarihleri çakışmadığı sürece istediğiniz kadar girebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar sınava girerseniz o kadar maddi ve manevi olarak zorlanırsınız. Yol parası, yeme içme parası, konaklama parası, vs.
 
Besyo Mezunları Öğretmenlik Dışında Memur Olabilirmi?
Besyo mezunları memurluk bölümüne KPSS sınavı ile atanabilmektedir.
 
Özel Üniversitelerde Besyo Okumak Mümkünmüdür?
Bazı özel üniversitelerde Besyo Bölümleri vardır. Buralarda Besyo bölümlerinden birinde okumanız mümkündür. Maddi ödemeleri haricinde Diplomaları devlet üniversitelerine denk seviyededir. Mezun olduktan sonra devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.
 
https://www.besyoonline.com/